Kolledži kollektiiv otsustas üle-eestilise talgupäeva „Teeme ära“ raames korrastada 5. mail kunagist laevaehituse platsi Saaremaal, Möldri maaüksusel – paigas, kus ehitati ja veeskati Saaremaa viimane puust purjelaev. Saaremaa Merekultuuri Seltsi eestvedamisel avati 17. juunil 2006 aastal Möldri rannas sellekohane mälestusmärk (pingid ja laud).
"Teeme ära!" on üle-eestiline talgupäev, mis toimub igal kevadel. Selle algatuse eesmärk on kutsuda inimesi üles oma kogukonnas koostöösse panustama ja üheskoos vabatahtlikuna ühiskonnale kasulikku tööd tegema.
Kolledži talgutööd olid suunatud looduse ja keskkonna parandamisele ning mälestusmärgi korrastamisele – pingi ja laua ümbruse puhastamine, metsakuklaste pesa teisaldamine, pingi tõrvamine, prügi koristamine, puude ja põõsaste piiramine, murdunud tüvede eemaldamine ning lõkke tegemine.
Tehtavad tööd pani paika Saaremaa Merekultuuri Seltsist Leo Filippov, kelle nägemusel meie kollektiiv platsil toimetas: kes korjas prügi, kes lõikas oksi, kes trimmerdas, kes vedas oksi lõkkesse, kes aitas sipelgapesa teisaldada, kes tõrvas pinki… tegevust jagus kõigile. Aitäh, Leo, et olid teinud eelnevalt head ettevalmistused talgute kordaminekuks!
Pingi tõrvamine aitab pikendada selle eluiga, kaitstes seda niiskuse ja päikese kahjulike mõjude eest. Prügi koristamine on oluline keskkonna seisukohalt, sest see aitab vähendada prügi ja jäätmete hulka, mis võivad lõpuks jõuda loodusesse ja seda saastada. Puude ja põõsaste piiramine aitab hoida avalikke alasid korras ja ohutuna ning vältida nende kasvu kontrolli alt väljumist. Murdunud tüvede eemaldamine on samuti oluline, kuna need võivad olla ohtlikud, eriti tugevate tuulte korral. Oksad põletati lõkkes.
Päeva olulisem sündmus oli sipelgapesa teisaldamine – kuna väike pesa oli ehitatud pingi alla, siis tuli leida neile teine elukoht – pinki ei olnud võimalik enam pingina kasutada. Mõistsime, et pesa saab ettevaatlikult ja hoolikalt teisaldada. Sipelgapesa teisaldamiseks valisime pesa ümberpaigutamise meetodi - asjaosalised kaevasid labidaga kihtide haaval pesa välja, panid pesamaterjali kilekotti ja viisid pingist vähemalt 500 meetri kaugusele.
Need talgutööd olid olulised, et hoida avalik ala korras ja puhtana ning säilitada sealjuures looduse ilu ja tervis. Talgute korras tegutsemine aitas kaasa koostööle Saaremaa Merekultuuri Seltsiga, kellega lubasime teha sellest traditsiooni. Nagu Leo ka mainis, et on hea ja huvitav, et asutus, kes tegeleb merega ja laevade ehituse õpetamisega on leidnud enda koostööpartneriks just Saaremaa Merekultuuri Seltsi.
Talgute raames oli meil suurepärane võimalus panna oma kollektiivi liikmed ühise eesmärgi nimel tegutsema, et koos midagi olulist korda saata. Samuti oli see suurepärane viis kogukonna elukeskkonna parandamiseks ning ühiskonna ja keskkonna hüvanguks tööd teha, pakkudes samal ajal võimalust suhtlemiseks ja ühistööks. Talgute korraldamine ja osalemine on hea võimalus teha midagi positiivset ja kasulikku oma kogukonna ja keskkonna heaks, õppida uusi oskusi ning olla füüsiliselt aktiivne.
Oleme tänulikud Red Bull Estoniale haridustöötajate heaollu panustamise eest. Aitäh ergutamast! Sellise intensiive toimetamise juures oli energiajook meile lausa hädavajalik. Tasub ära teha…. eriti veel parima tiimiga!